سه‌شنبه, 26 تير 1397
عنوان : ستاره سهیل
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۰/۱۳ 
سهیل اندر یمن بلغار سوزد
دل من از فراق یار سوزد
سهیل اندر یمن سالی به یکبار
دل من ساعتی صدبار سوزد
«فایز دشتستانی »

ستاره سهیل پانزده شهریور هر سال و ابتدا در کشور یمن و هفده شهریور در استان فارس و هجدهم در شهر بهبهان طلوع و دیده می شود و پس از آن در سرتاسر شهرهای ایران مشاهده می گردد.
معمولاً هم زمان با طلوع این ستاره ابر و باد و باران و یا رعد و برق و گرد و خاک در منطقه فرا می گیرد که به آن اصطلاحاً غرو پف سهیل می گویند.
جالب است که بعد از مشاهده این ستاره سهیل در منطقه از شدت گرما کاسته می شود که میگویند بقولی « تک گرما اشکسته یا تابستون رفته و زونی شلکش بی» بطور معجزه آسایی هوا در منطقه ما که گرمسیری هست خنک می شود.
از آن جائی که این ستاره سمت قبله طلوع و مشاهده می شود و ارتفاع آن از سطح زمین هم کوتاتر از بقیه ستارگان هست و درب خانه های مردم به لحاظ اعتقادی که داشتند و دارند بیشتر رو به قبله باز می شد و این ستاره روبروی درب اطاق ها قرار می گرفت.
به زبان محلی به این ستاره می گفتند (ستاره دم خونه گرو) یعنی ستاره ای که درب خونه ها را می گیرد و مشاهده می شود و نظرها را به خود جلب می کند این ستاره اتفاقاً خیلی روشن و درخشان هم هست.
در زمان های قدیم برای مردم محّلی ستاره سهیل و طلوع آن خیلی مهم بوده است قبل از طلوع آن مقداری خاک مخصوص در چاله ای جمع آوری می کردند که در زمان طلوع این ستاره نور سهیل به آن برسد بعد آن خاک را با آب خیس میکردند.به شاخ ، پشم ، کرک حیوانات و گله های دام یا لباس های فرزندان و چاه های آب می کشیدند و اعتقاد داشتند که از بیماری و خطرات حفظ می شوند و خطری آنها را تهدید نخواهد کرد یا مقداری پوست دباغی شده را در جایی قرار میدادند که سهیل به آن بتابد و آن پوست قیمتی و مرغوب محسوب می شده است .
نادر شهابی ـ بندر گناوه


همه عالم به یک مویت نیرزد
تمام مشک چین، بویت نیرزد
سهیل و آفتاب و ماه تابان
به یک نظاره ی رویت نیرزد
                                       «فایز دشتی »

یا اینکه سهیل که گشته در یمن                       بند قباتو سفت ببند
کنایه از اینکه هوا سرد می شود و باید مواظب بود که سرما نخوری و مریض نشوید .
بازگشت                   
 

پورتال شهرداری بندر گناوه

DOURAN Portal V4.0.4.0

V4.0.4.0